Namísto pandemie začíná být rizikem pro spotřebu inflace

Lednové údaje eKasy svědčí o odolnosti maloobchodního prodeje vůči čtvrté vlně pandemie. Tržby eKasy vzrostly začátkem roku meziročně o třetinu, což však výrazněji ovlivnil i nízký srovnávací základ z loňského roku. Namísto pandemie začíná být rizikem pro spotřebu domácností inflace, která v lednu dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2004. Spotřebu by měl naopak podpořit odolný trh práce, který eviduje nárůst zaměstnaneckých vztahů, uvedli analytici Institutu finanční politiky (IFP) v aktuálním monitoru ekonomického vývoje.

Během loňské druhé vlny čelil maloobchod přísnějším pandemickým omezením, což znemožnilo tradiční novoroční výprodeje. Opatření jsou však letos mírnější a také mobilita do obchodů je vysoko nad loňskými úrovněmi. Několikprocentní zvýšení tržeb oproti loňskému roku zaznamenaly obchody s potravinami, výrazný nárůst, a to téměř dvojnásobný, evidují ostatní maloobchodní prodejny.

„Vyšší tržby v eKase však mohly být zapříčiněny i vyššími cenami zboží. Spotřebitelská inflace dosáhla v lednu 8,4 %, což představuje nejvyšší meziroční růst od roku 2004. Ve srovnání s posledním předpandemickým lednem (1/2020) proto očekáváme, že reálné v maloobchodě kvůli vysoké inflaci mírně poklesnou,“ uvedli analytici.

Za podstatnou část nárůstu cenové hladiny jsou zodpovědné regulované ceny energií a ceny potravin. Rychle rostly také náklady na údržbu a opravu bydlení, jakož i imputované nájemné, které odráží zdražování stavebních materiálů. Vzhledem ke stabilní poptávkové inflaci však analytici IFP předpokládají, že po odeznění nabídkových šoků celková inflace zvolní.

Zaměstnanost na začátku roku odolává vlně varianty omikron. V lednu se počet zaměstnaneckých vztahů zvýšil o 0,8 % meziročně a tempo si udržel i vývoj pracovních dohod. „Po zmírnění pandemie by tvorba nových pracovních míst mohla akcelerovat,“ dodali analytici.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články