Ceny energií jsou neúnosné. Bude letos v ulicích méně světýlek během adventu?


S Vánoci tradičně přicházejí otázky týkající se financí. Kolik chceme, ale hlavně můžeme utratit za dárky? Skutečně musíme kupovat pětikilového kapra pro čtyři lidi? A nestačilo by nám jen pár kousků cukroví? Letos se ale kvůli vysokým cenám energií asi poprvé za poslední dekády musíme rozhodovat i o tom, jak dlouho necháme svítit stromeček, nebo jestli si vůbec můžeme světelnou výzdobu dovolit.

Advent bez světelných ozdobných prvků? U nás rozhodně ne!

Jako vždy, i v této otázce se lidé rozdělují do několika táborů. Tím prvním jsou lidé, kteří se nemusejí o ceny energií zajímat ani v této době. A to jednoduše proto, že spadají do vyšší třídy nebo mají nadstandardní příjmy. Tyto domácnosti pravděpodobně ve vnitřní ani venkovní výzdobě nepoleví ani o letošních Vánocích.

Pro některé rodiny může naopak letošní nepříznivá ekonomická situace představovat příležitost předvést se před sousedy.

Dalšími, kteří s nejvyšší pravděpodobností ani letos neomezí výzdobu, jsou soukromé firmy. I ty rády dají na odiv, že na překrásná světýlka přinášející romantickou atmosféru mají i v těžkých časech.

Rozhodovat o potřebě světelné výzdoby se letos bude většina lidí

Do skupiny domácností, které se letos budou nad omezením výzdoby rozmýšlet, patří také rodiny se středními příjmy.

Každému finančně gramotnému člověku musí být jasné, že spotřeba elektřiny, která je letos neúnosně drahá, se v období Vánoc v domácnosti zvedne i bez světýlek. Lidé mají více volna, které tráví doma, více sledují televizi, pečou cukroví, vaří, svítí a topí. A s aktuálními cenami je na vyúčtování energií znát každá minuta spotřeby.

Zamyslet a propočítávat rozpočet musely před začátkem adventu také obce. Zejména ty menší. Ve výsledku ale úbytek světýlek můžete zaregistrovat jen málokde. I tam, kde se museli krotit, totiž umístili alespoň nějaké světelné prvky lidem pro radost.

Co se týče spotřeby elektřiny, zůstaňte nohama na zemi

Ekonomové i odborníci energetických společností nepředpovídají, že bychom letos v ulicích potkávali méně světýlek a v domácnostech se omezovalo svícení stromečků. A to i přes drahou elektřinu. Přesto jsou ale lidé, jako například senioři, studenti nebo samoživitelé s napjatým rozpočtem, kteří se omezit jednoduše musí. Mnoha lidem jednoduše na elektřinu na světýlka nezbývají peníze. A tak se musí uskromnit.

Některé rodiny v období Vánoc dokonce sáhnou po kontroverzním řešení, jakým je nebankovní půjčka v nízké výši. Nedokážou si totiž představit, že by o radost z rozsvíceného stromečku či oken ozdobených světýlky museli své ratolesti připravit. Jenže tím nevědomky zatěžují rozpočet ještě více. Vhodnějším řešením mohou být třeba světelné dekorace na baterie.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články