Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Tisková agentura České republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 7. týdnu 2022: Praha 14. února – Inflace v Česku vyskočila z necelých 7 % v závěru minulého roku na 1 meziroční míru inflace za více než 23 let. Za prudkým zrychlením růstu spotřebitelských cen jsou zejména ceny energií, potravin a náklady na dopravu. Atény 14. února – Řecko splatí poslední tranše záchranného úvěru Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) do konce března. Pokud se Řecku podaří tento termín splnit, své závazky vůči fondu uhradí o dva roky dříve, než původně plánovalo. Po nástupu finanční krize v roce 2010 získali Řekové od Evropské unie a MMF úvěry v hodnotě více než 260 miliard eur. Fond poskytl zemi zhruba 28 miliard eur, a to v letech 2010 až 2014. Lucemburk 15. února – Růst ekonomiky eurozóny se ve 4. čtvrtletí 2021 zpomalil tak, jak naznačil předběžný odhad. Ukázaly to v úterý upřesněné údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich se hrubý domácí produkt (HDP) euroregionu po úpravě o sezónní vlivy v posledních třech měsících roku zvýšil mezičtvrtletně o 0,3 % po nárůstu o 2,3 % v předchozích třech měsících.

V meziročním srovnání vzrostl o 4,6% po zvýšení o 3,9% v předchozím čtvrtletí. Frankfurt nad Mohanem 16. února – Evropská centrální banka (ECB) varovala, že realitní trh je největším rizikem pro banky v eurozóně. Nárůst práce z domova během pandemie totiž oslabil poptávku po kancelářích a domácnosti se více zadlužují, aby si koupili drahé bydlení. Podle ECB vývoj na trhu s komerčními i rezidenčními nemovitostmi vzbuzuje obavy, proto se chce blíže podívat na to, jak banky ohrožují rizika spojená s boomem na realitním trhu. Jeho hlavním důvodem je desetiletí nízkých úrokových sazeb a mírná regulace. Brusel 17. února – Prodej nových aut v Evropské unii (EU) v lednu opět klesl a dosáhl historického minima. Důvodem je přetrvávající nedostatek polovodičů, který negativně ovlivnil výrobu i prodej v celém regionu.

Oznámilo to ve čtvrtek Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Podle nejnovějších údajů se počet registrovaných nových aut v EU v lednu snížil meziročně o 6% na 682.596 kusů. Washington 17. února – Počet Američanů, kteří v minulém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, nečekaně vzrostl po třech týdnech poklesu. Zvýšení však nebylo dramatické a vývoj čtyřtýdenního průměru počtu nových žádostí signalizuje, že trh práce v USA pokračuje v zotavování, jelikož vliv vlny varianty omikron nového koronaviru slábne. Počet nových žádostí o podporu v týdnu skončeném 12. února na sezónně upravené bázi stoupl o 23.000 na 248.000 z revidovaných 225.000 v týdnu předtím, uvedlo americké ministerstvo práce.

Brusel 18. února – Nálada spotřebitelů v eurozóně zaznamenala tento měsíc nečekaný pokles a dostala se na nejnižší úroveň za 11 měsíců. Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl podle EK v únoru -8,8 bodu oproti -8,5 bodu v lednu. Znamená to pokles pátý měsíc po sobě. Ekonomové přitom očekávali, že index vzroste na -8 bodů.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články