Kyberšikana je nebezpečná, je důležité, aby ji děti uměly rozpoznat

Kyberšikana je ve všech svých podobách nebezpečná a může mít katastrofální následky, a to například iv podobě pokusu o sebevraždu. Je důležité vzdělat děti a mladé lidi tak, aby dokázali kyberšikanu rozpoznat a rodiče by měli včas zasáhnout. Připomíná to společnost Uniqa, která eviduje nárůst hlášení souvisejících s kyberšikanou.

„Šikana přes internet se děje nejčastěji přes hanlivé komentáře k fotografiím, zastrašování a vydírání přes zprávy, či neoprávněné zveřejňování intimních fotografií i videí na internetu. Dále je to kradení identity, posílání zpráv z falešného profilu, tvorba posměšných stránek o šikanované osobě, vytváření skupin na sociálních sítích proti šikanované osobě,“ uvedl Zdeněk Hruška z pojišťovny.

Společnost jmenovala několik druhů kyberšikany, mezi nimi například kyberharašení, při kterém jde o neustálé kontaktování přes SMS, e-maily a jiné platformy. Jedná se o nejčastější druh. Oběti mohou být vystaveny i kyberstalkingu (sledování a narušování soukromí), kybergroomingu (nucení k osobní schůzce), flamingu (slovní napadání), či sextingu (posílání a zveřejňování textů, fotografií nebo videí se sexuální tématikou).

Kyberšikana přitom může vést k depresím, poruchám spánku, pocitům méněcennosti, strachu, ba ik sebevraždě nebo k pokusům o ni. Psycholožka Inka Groholová upozorňuje, že rodiče by neměli nutit děti, aby takovým problémům čelily samy, je třeba u nich stát. „Vyslovte svému dítěti podporu a ujistěte se, že se na vás může spolehnout v každé situaci,“ vyzdvihla psycholožka.

Odborníci tedy radí – v první řadě rozhovorem se šikanovaným zjistit stupeň závažnosti. Dále je třeba uložit komunikaci, která se děje v příslušné skupině a vést si podrobné záznamy. „Kyberšikana je trestný čin, okamžitě ji ohlaste policii,“ dodali také odborníci. Na šikanující osobu není třeba reagovat, vyvolalo by to další kolo urážek. Šikanovanému dítěti je zase dobré poskytnout psychologickou pomoc.

Pomoci může i pojištění kybernetického rizika, při ohlášení události totiž pojišťovna umí zajistit odstranění nebo vytěsnění takových informací z internetu.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články