Zákaz dovozu mexických avokád do USA ohrožuje 300.000 pracovních míst v Mexiku

Rozhodnutí zastavit dovoz této plodiny je tak obrovskou ranou pro zemi, které vyváží více než polovinu své produkce avokád, přičemž přes 80 % směřuje do Spojených států. Avokádo je zároveň třetím nejdůležitějším exportním artiklem Mexika, které se podílí více než třetinou na světové produkci avokáda.

Vývoz do USA vygeneroval v loňském roce přes 2,8 miliardy USD a pomohl podle údajů zemědělské poradenské firmy GCMA zajistit zhruba 300.000 přímých a nepřímých pracovních míst.

Americká vláda pozastavila dovoz avokáda z Mexika 11. února na základě zpráv, že jeden z jejích inspektorů obdržel výhrůžný telefonát ve státě Michoacán, který je hlavním producentem avokáda a má již dlouho bezpečnostní problémy spojené s drogovými gangy. „Je to vážný problém, protože jde o produkt podléhající zkáze,“ vysvětluje Juan Carlos Anaya, ředitel GCMA.

V Mexiku se v průměru vyprodukuje 100.000 až 130.000 tun avokáda denně. Ty se nyní budou muset prodávat za nižší cenu na domácím trhu nebo do třetích zemí. Najít rychle alternativní trhy není snadné.

V roce 2021 Mexiko vyprodukovalo téměř 2,5 milionu tun avokád, z toho 1,4 milionu šlo na export, čili více než 50 % úrody. „Je to náš třetí největší vývozní artikl po pivu a tequilu,“ prohlásil Anaya.

I v minulosti se avokádo používalo jako prostředek nátlaku ve vztazích mezi USA a Mexikem. Před více než 100 lety zakázaly americké úřady dovoz mexického avokáda na základě toho, že semeno obsahovalo škůdce, který ohrožoval úrodu a půdu. Na konci 70. let mexická vláda vyzvala USA, aby zákaz zrušily, ale úřady žádost zamítly.

Teprve když vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, export se obnovil. To mělo postupný vliv na stravování Američanů až do bodu, kdy se toto ovoce stalo základním produktem.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador začátkem tohoto týdne uvedl, že má podezření, že za zákazem je ekonomický zájem. Také podle Anaya se spekuluje, že jde o způsob vyvíjení tlaku na řešení jiných problémů mezi Mexikem a USA, jako je například zákon o energetice.

Koncem loňského roku poslal prezident López Obrador do Kongresu návrh zákona o zrušení energetických kontraktů se soukromými společnostmi, z nichž mnohé jsou americké, a jejich přidělení státním firmám. V uplynulých týdnech, než návrh čekal na rozpravu a hlasování v Kongresu, dva členové kabinetu amerického prezidenta Joea Bidena navštívili Mexiko a vyjádřili „vážné obavy“ z těchto plánů.

Bidenova administrativa předložila také řadu stížností na mexické prosazování pracovních práv a environmentálních norem v rámci aktualizované obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou. Spojené státy vyjádřily také obavy z vládních nařízení v telekomunikačním sektoru.

TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články