Ceny ropy končily pátek rozdílně, stejný vývoj zaznamenaly za celý týden

Ceny ropy uzavřely páteční (18. 2.) obchodování rozdílné, přičemž cena americké ropy WTI zaznamenala po osmi týdnech stabilního růstu pokles. Vývoj na trhu do velké míry ovlivnily jednání o obnovení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi, které podle USA zaznamenaly výrazný pokrok. To zvyšuje šance na ukončení sankcí proti Teheránu. Cena Brentu však pokračovala v růstu, jelikož na trhy stále ovlivňuje napětí na východě Ukrajiny. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v dubnu vzrostla na závěr pátečního obchodování o 57 centů (0,61 %) a obchodování uzavřela mě úrovni 93,54 USD (82,39 eura) za barel (159 litrů). Naopak cena americké ropy WTI s dodávkou v březnu v závěru pátečního obchodování klesla o 69 centů (0,75 %) a obchodování uzavřela na úrovni 91,07 USD/barel.

Tlak na cenu WTI zvýšil také fakt, že podle informací společnosti Baker Hughes se počet aktivních ropných vrtů v USA, který signalizuje budoucí produkci, za poslední týden zvýšil o čtyři na celkových 520. To je nejvyšší počet od dubna 2020.

Man engineer using laptop working late night shift at petroleum oil refinery in industrial estate. Chemical engineering, fuel and power generation, petrochemical factory industry concept

Jak Brent, tak WTI zaznamenaly v pondělí (14. 2.) nejvyšší hodnotu od září 2014, avšak poté začaly na ceny ovlivňovat jednání o obnovení jaderné dohody s Íránem. Informace, že jednání se vyvíjejí příznivě, naznačují, že Írán by se mohl dočkat zrušení sankcí, čímž by se zvýšil objem ropy na trhu, i když podle několika analytiků bude případné uvolňování sankcí postupné.

Navzdory následujícímu poklesu se však za celý týden cena ropy Brent udržela v růstu a oproti závěru předchozího týdne vzrostla o 0,9 %. Byl to růst devátý týden po sobě. WTI však již další růstový týden nepřidala, přičemž pokles její ceny činil 1,7 %.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články