Ceny ropy uzavřely páteční (18. 2.) obchodování rozdílné, přičemž cena americké ropy WTI zaznamenala po osmi týdnech stabilního růstu pokles. Vývoj na trhu do velké míry ovlivnily jednání o obnovení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi, které podle USA zaznamenaly výrazný pokrok. To zvyšuje šance na ukončení sankcí proti Teheránu. Cena Brentu však pokračovala v růstu, jelikož na trhy stále ovlivňuje napětí na východě Ukrajiny. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v dubnu vzrostla na závěr pátečního obchodování o 57 centů (0,61 %) a obchodování uzavřela mě úrovni 93,54 USD (82,39 eura) za barel (159 litrů). Naopak cena americké ropy WTI s dodávkou v březnu v závěru pátečního obchodování klesla o 69 centů (0,75 %) a obchodování uzavřela na úrovni 91,07 USD/barel.
Tlak na cenu WTI zvýšil také fakt, že podle informací společnosti Baker Hughes se počet aktivních ropných vrtů v USA, který signalizuje budoucí produkci, za poslední týden zvýšil o čtyři na celkových 520. To je nejvyšší počet od dubna 2020.
Jak Brent, tak WTI zaznamenaly v pondělí (14. 2.) nejvyšší hodnotu od září 2014, avšak poté začaly na ceny ovlivňovat jednání o obnovení jaderné dohody s Íránem. Informace, že jednání se vyvíjejí příznivě, naznačují, že Írán by se mohl dočkat zrušení sankcí, čímž by se zvýšil objem ropy na trhu, i když podle několika analytiků bude případné uvolňování sankcí postupné.
Navzdory následujícímu poklesu se však za celý týden cena ropy Brent udržela v růstu a oproti závěru předchozího týdne vzrostla o 0,9 %. Byl to růst devátý týden po sobě. WTI však již další růstový týden nepřidala, přičemž pokles její ceny činil 1,7 %.