Stavební spoření v roce 2025. Už mu zvoní umíráček?

Stavební spoření zpočátku mnohé lákalo pro bezpečnost úspor, atraktivní státní příspěvek a vysoké úrokové zhodnocení. Následně se nabízela možnost výhodného úvěru s nízkou úrokovou sazbou. V minulém roce došlo k omezení státního příspěvku, což staví atraktivitu stavebního spoření na jednu z posledních kolejí.

Státní příspěvek se snížil

Nově lze u stavebního spoření získat příspěvek 5 % z vložené částky, ale ročně maximálně 1 000 Kč. Příspěvek 5 % se počítá z částky, kterou za rok zašlete na účet. Abyste získali slíbených 1 000 Kč, je třeba vložit 20 000 Kč. Částku je možné vkládat postupně nebo učinit jednorázový vklad. Některé stavební spořitelny přidávají vlastní bonusy, přesto je zhodnocení na stavebním spoření vzhledem k výši inflace naprosto minimální. Stejné zhodnocení vám nabídnou některé spořící účty, které jsou oproti stavebnímu spoření dokonale likvidní.

Jak funguje stavební spoření

U stavebního spoření se zavazujete, že budete ukládat peníze až do výše cílové částky po dobu 6 let. Pokud závazek splníte, máte nárok na státní podporu a často i bonusové zvýhodnění úrokové sazby.

Stavební spoření není likvidní produkt, pokud byste smlouvu vypověděli dříve, přijdete o státní podporu, zvýhodněné úroky a čekají vás sankce. Peníze uspořené za 6 let můžete použít podle vlastního uvážení, pokud si ale sjednáte úvěr, musíte všechny peníze použít v souladu s účelem. Tedy i tu část, kterou jste spořili. Je třeba doložit, že jste částku použili na bytovou potřebu.

Jaké výhody nabízí stavební spoření

Jedinou z výhod finančního produktu, díky které je stále konkurenceschopným, je zvýhodněná úroková sazba, která je nabízena u řádného úvěru po splnění spoření ve lhůtě 6 let. Jedná se o fixní úrokovou sazbu, ta je aktuálně nižší než u hypotečních úvěrů. Je možné dohodnout dlouhou lhůtu splácení a minimalizovat výši měsíční splátky.

Bohužel nedosáhnete na tak vysoký úvěrový rámec jako u hypotéky, přesto se úvěr od stavební spořitelny vyplatí z důvodu nízkého úroku (u starých smluv okolo 3 %). Státní příspěvek platí i pro úvěrovou část.

O úvěr můžete žádat už po splnění kratší doby než 6 let. Stačí mít sjednáno stavební spoření po dobu dvou let, ovšem podmínky jednotlivých stavebních spořitelen se liší.

Už po uzavření nové smlouvy je možné žádat o překlenovací úvěr. O úvěry ze stavebního spoření je možné žádat i bez zajištění (bez zástavy). Klienti úvěry ze stavebního spoření často kombinují s hypotečním úvěrem. Kombinace různých typů úvěrů se vyplácí například při pořízení investiční nemovitosti, kde pronájem pokryje významnou část splátky půjčky 500 000 Kč a zbytek je pokryt z jiných zdrojů.

Budoucnost stavebních spořitelen

Záměr státu je rozšířit ve stávajících stavebních spořitelnách síť poradenských center a být kontaktním místem pro dotační poradenství. Aktuálně stavební spořitelny pomáhají s dotačním programem oprav dům po babičce. Kombinují vyřízení dotace s nabídkou zvýhodněného financování.

Alternativy ke stavebnímu spoření

  • Termínované vklady a spořící účty, dosáhnete stejného výnosu bez závazků a s vysokou likviditou.
  • Investiční fondy.
  • Vlastní investiční portfolio. Co je to investiční portfolio a jak jej sestavit?
  • Nemovitostní fondy.
  • Investice do komodit.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články