Úrokové sazby úvěrů na bydlení letí v Česku vzhůru rekordním tempem. V meziměsíčním srovnání zdražily hypotéky v průměru nejvýrazněji za posledních téměř 20 let a podle odhadů ekonomů by se sazby během letošního roku mohly dostat až k 7 %.
Úrokové sazby úvěrů na bydlení letí v Česku vzhůru rekordním tempem. V meziměsíčním srovnání zdražily hypotéky v průměru nejvýrazněji za posledních téměř 20 let a podle odhadů ekonomů by se sazby během letošního roku mohly dostat až k 7 %. Informoval o tom server novinky.cz.
V lednu se průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala na hodnotu 3,43 %. Oproti prosincové hodnotě se zvýšila o 44 bazických bodů, což je nejprudší meziměsíční růst od roku 2003. Samotná lednová průměrná sazba je nejvyšší za posledních 10 let.
„Je však třeba říci, že i lednová průměrná sazba hypoték je již dnes minulostí, zahrnuje totiž i hypotéky rozpracované před více než dvěma měsíci. Od té doby však došlo k výraznému zvýšení základní úrokové sazby ČNB, takže kdo si bere hypotéku dnes, musí počítat se sazbami v průměru kolem 4,5 až 5%,“ doplnil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Hlavními „viníky“ zdražování hypotečních úvěrů jsou zrychlující se inflace a zvýšení hlavní úrokové sazby ze strany České národní banky (ČNB). Průměrná sazba hypoték tak bude podle analytiků růst i nadále. ČNB totiž pravděpodobně přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, i když ne tak razantnímu. Čím výše stoupne hlavní úroková sazba, tím výše půjde i průměrná sazba hypoték.
Ještě nedávno ekonomové a bankovní specialisté předpokládali, že úrokové sazby hypotečních úvěrů se letos dostanou maximálně na 5,5 až 6 %, nyní už podle Kovandy nejsou výjimkou odhady, že by sazby mohly atakovat i hranici 7 %. „Hypotéky by tak byly dražší dokonce i oproti roku 2008, ve kterém se v Česku projevil vliv světové finanční krize,“ dodal Kovanda.
Rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypotečních úvěrů v Česku celkově výjimečný. Banky poskytly téměř 178.000 úvěrů na bydlení v rekordním objemu 541 miliard Kč (22,23 miliardy eur).
Letos se však žádné rekordy, alespoň co se týče počtu i objemu poskytnutých hypoték, nečekají. Vývoj naznačil už leden, ve kterém banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za 32,6 miliardy korun, což ve srovnání s prosincem znamená pokles zhruba o jednu čtvrtinu. Přestože už tradičně bývá leden oproti konci roku z pohledu poskytnutých hypoték slabší, meziměsíční propad o téměř 12 miliard korun jde výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.
Propadá se i počet poskytnutých hypoték. V lednu jejich banky a stavební spořitelny poskytly přibližně 10.000, což je nejméně za téměř 1,5 roku. V meziměsíčním srovnání to znamená pokles o 28 %.