K brzkému prudkému zvýšení úrokových sazeb není důvod

Poté, co inflace v USA dosáhla téměř 40letého maxima, nastal čas, aby americká centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby, na druhé straně, „není důvod k tomu, aby hned na začátku udělala mohutný krok“. Řekl to v souvislosti s diskusemi o zvyšování úrokových sazeb v USA a rozsahem tohoto opatření šéf Fedu v New Yorku John Williams. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

Podle Williamse by vedení Fedu mělo „raději postupovat stabilně“ a úrokové sazby zvedat v průběhu roku, případně déle, až se dostanou na běžnější úroveň. „Není třeba dělat extra opatření na začátku procesu zvyšování sazeb,“ řekl Williams v reakci na otázku od AFP.

Jeho vyjádření jsou tak v rozporu s očekáváními mnoha ekonomů a investorů, že Fed by mohl začít řešit vysokou inflaci agresivněji a na příštím zasedání v březnu zvýšit úrokové sazby namísto obvyklých 25 až o 50 bazických bodů.

Inflace v USA dosáhla v lednu nejvyšší úrovně za téměř 40 let. Spotřebitelské ceny vzrostly v prvním měsíci roku meziročně o 7,5 %, což znamená nejvyšší tempo růstu od února 1982.

Williams uznal, že inflace je vyšší a na vysoké úrovni přetrvává déle, než se čekalo a v této souvislosti nevylučuje agresivnější přístup Fedu, pokud to bude nutné. Jak ale řekl, podle něj by Fed měl v současnosti postupovat stabilně krok po kroku.

Opačný postoj má prezident Fedu v St. Louis James Bullard. Ten prosazuje právě výraznější zvýšení sazeb již na začátku cyklu jejich zvyšování a nebyl by ani proti jejich zvýšení mimo plánovaná zasedání centrální banky.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články