Inflace ve Švédsku se zpomalila, stále se však drží poblíž 13letého maxima

Inflace ve Švédsku se na začátku letošního roku zpomalila, nadále se však pohybuje v blízkosti více než 13letého maxima. Poukázaly na to tento týden zveřejněné údaje švédského statistického úřadu.

Meziroční míra inflace dosáhla ve Švédsku v lednu 3,7 % oproti 3,9% úrovni v předchozím měsíci. Prosincová inflace byla nejvyšší od října 2008. I přes zpomalení však překonala očekávání analytiků, kteří počítali se zpomalením růstu spotřebitelských cen na 3,6 %, informoval server RTTNews.

Ke zpomalení inflace přispěl mírnější růst nákladů na bydlení, cen v restauracích a hotelích či cen oblečení a obuvi v porovnání s vývojem v závěru loňského roku. Náklady na bydlení vzrostly o 5,7 % po prosincovém růstu o 9,4 %, ceny v hotelech a restauracích dosáhly růstu na úrovni 4,2 % (v prosinci 4,5 %) a ceny oblečení a obuvi se v lednu zvýšily meziročně o 3,2 %, zatímco v prosinci růst dosáhl 4 %.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny ve Švédsku zaznamenaly pokles o 0,5 %. Ani v tomto případě se vývoj cen nevyvíjel podle odhadu ekonomů, kteří počítali s poklesem o 0,7 %.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články