INESS kritizuje dohodu vlády s elektrárnami

Prudký nárůst cen, zejména v oblasti energií, je pro ekonomiku, podnikatele a spotřebitele špatnou zprávou. Je však důležité, aby se politici vyvarovali unáhlených rozhodnutí, která růst cen nejen nezvrátí, ale navíc vyvolají další ekonomické poruchy. Regulace cen je přesně takovým opatřením, upozornil Radovan Ďurana, analytik Institutu ekonomických a společenských analýz (INESS).

„Špatný nápad ‚atomové daně‘ nahradil podobně nezdravý strop na ceny elektřiny od Slovenských elektráren (SE). Takový krok bude mít zásadní negativní dopad na samotné Slovenské elektrárny, které přijdou potenciálně o stovky milionů eur,“ uvedl Ďurana. Podle SE připraví dodávka elektřiny domácnostem za aktuálně regulované ceny v následujících dvou letech tuto společnost o přibližně 850 milionů eur bez daně z přidané hodnoty.

Elektrárnám budou tyto peníze chybět na budoucí investice, například na dostavbu 4. bloku Mochovců či nových zdrojů a úložišť. Sníží se i tržní hodnota společnosti a negativní dopad bude mít tato dohoda na celý energetický trh. Stejný závěr platí podle analytika i pro dotování cen plynu prostřednictvím Slovenského plynárenského průmyslu (SPP).

Přístup státu k Slovenským elektrárnám představuje podle Ďuranu vážný precedens ve vztahu k podnikatelskému prostředí. „Tato dohoda není ‚džentlmenská‘, je výsledkem vydírání. Od tohoto okamžiku žádný podnik ve slovenské ekonomice nemůže mít jistotu, že není další na řadě,“ upozornil analytik. Vláda podle něj takto pro své voliče vyřizuje dotace, jejichž náklady se nezobrazí ve veřejných financích, ale zůstanou skryty v účetnictví firem.

The sun goes down behind chimneys in a factory

Problémem je i to, že dotace není cílená, dotované ceny elektřiny dostanou i vysokopříjmové domácnosti, nezohledňuje budoucí inflaci a samotná výše regulované ceny byla určena ještě před růstem cen energií. „Nedostatek plynu a růst ceny emisních povolenek nezmizí regulací ceny. Paradoxně, vláda, která má v programu zvyšování efektivity využití energií, dosáhne fixováním současné ceny toho, že domácnosti budou mít menší motivaci investovat do zateplení či vlastních zdrojů výroby elektřiny,“ dodal Ďurana.

Ministr hospodářství Richard Sulík (SaS) ve středu (16. 2.) zdůraznil, že zastropovování cen elektřiny pro domácnosti není silovým řešením státu, ale že jde o vzájemnou dohodu. Zároveň připomněl závazek vlády, že do roku 2025 nebude pro SE měnit podnikatelské prostředí.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články