Vedoucí ekonomický index v USA v lednu nečekaně klesl, poprvé za téměř rok

Vedoucí ekonomický index v USA zaznamenal na začátku letošního roku nečekaný pokles, první za téměř rok. Analytici sice očekávali, že lednový vývoj klíčových ekonomických ukazatelů nebude tak pozitivní jako v závěru loňského roku, nadále však počítali s alespoň mírným růstem indexu. Poukázaly na to údaje, které koncem tohoto týdne zveřejnil institut Conference Board. Informoval o tom server RTTNews.

Institut informoval, že klíčový index hlavních ekonomických ukazatelů (Leading Economic Index – LEI), který předpovídá vývoj ekonomiky USA v následujících šesti měsících, klesl v lednu o 0,3 %. V prosinci index vzrostl o 0,7 %, což představuje revizi mírně směrem dolů, jelikož Conference Board původně udávala prosincový růst na úrovni 0,8 %.

Lednový výsledek, který představuje první pokles LEI od února 2021, byl diametrálně odlišný ve srovnání s odhady analytiků. Ti počítali pouze se zpomalením růstu indexu na 0,3%.

Jak řekl ředitel ekonomického výzkumu v Conference Board Ataman Ozyildirim, pod pokles se podepsala nejnovější vlna nové varianty koronaviru omikron, rostoucí ceny a přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích. „K prvnímu poklesu za téměř rok přispěla i spotřebitelská očekávání či pokles cen akcií,“ dodal. Vzhledem k vývoji indexu Ozyildirim nadále počítá s růstem americké ekonomiky v nejbližším období, tempo růstu však bude slabší.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články