Plynovod Jamal, který tradičně přepravuje zemní plyn z Ruska přes Polsko do západní Evropy, nadále funguje v reverzním režimu. Plyn tak proudí opačným směrem už dva měsíce. Ukázaly to nejnovější údaje německého provozovatele sítě plynovodů Gascade, podle nichž se objem přepravovaného plynu ve srovnání s pátkem (18. 2.) mírně zvýšil. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Společnost Gascade uvedla, že podle údajů z měřicí stanice Mallnow na polsko-německé hranici proudil plyn v neděli z Německa do Polska v hodinovém objemu zhruba 1,5 milionu kilowatthodin. To je stejný objem jako v sobotu (19. 2.) a mírně vyšší než v pátek, kdy objem přepravovaného plynu dosáhl 1,2 milionu kWh/h. Očekává se, že v současném objemu (1,5 milionu kWh/h) by měl tok plynu ze západu na východ pokračovat do pondělního (21. 2.) rána.
Jamal tak funguje v reverzním módu už téměř devět týdnů. Tok plynu v Jamalu se obrátil 21. prosince, což tehdy vedlo ke zvýšení cen suroviny v Evropě na rekordní úroveň. Začátkem února (2. 2.) se situace změnila, když se přeprava plynu v Jamalu vrátila k původnímu režimu, tedy z východu na západ. To však trvalo jen krátce, zhruba po hodině se tok plynu zastavil. Ještě ten den se Jamal opět vrátil do reverzního módu a v něm pokračuje dosud.
Navíc se neočekává, že by se situace měla v následujícím období dostat do normálu, protože ruský plynárenský koncern Gazprom, který má možnost zarezervovat si kapacitu na vývoz suroviny přes Jamal v denních aukcích, si na únor a březen nerezervoval žádnou vývozní kapacitu. Zároveň si nerezervoval exportní kapacitu přes Jamal předběžně ani na 2. a 3. kvartál.