Západ by mohl zablokovat ruským firmám přístup k dolarům a librám

V případě, že se Kreml rozhodne pro invazi na Ukrajinu, Spojené státy a Británie by mohly zablokovat ruským firmám přístup k dolarům a librám. Uvedl to v neděli britský premiér Boris Johnson. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury Reuters a serveru BBC.

Spojené státy a Británie několikrát varovaly, že Rusko může v krátké době Ukrajinu napadnout, což podle Londýna i Washingtonu bude znamenat největší konflikt od skončení 2. světové války. Rusko plány napadení Ukrajiny popírá.

Johnson již dříve upozornil na možné sankce, kdyby Rusko Ukrajinu napadlo. Nyní uvedl, že jejich rozsah by mohl být mnohem větší, než se původně říkalo. „S našimi americkými přáteli jsme připraveni jít ještě dál a zabránit jim obchodovat v librách a dolarech,“ řekl v rozhovoru pro BBC s tím, že takový krok by pro ruské firmy znamenal mimořádně tvrdou ránu.

Na druhé straně zapochyboval, zda hrozba sankcí bude dostatečná na odrazení ruského prezidenta Vladimira Putina, jelikož podle něj Putin možná logicky neuvažuje. „Momentálně musíme přijmout i fakt, že Vladimir Putin pravděpodobně neuvažuje logicky a nevidí blížící se katastrofu,“ řekl britský premiér.

Vzhledem k faktu, že Rusko je jedním z největších vývozců ropy, plynu a kovů na světě, přičemž s těmito komoditami se v drtivé míře obchoduje v dolarech, zablokování přístupu ruských podniků k dolarovým trhům by mohlo mít pro ně vážné důsledky. Putin však už v minulých letech po uvalení sankcí na Rusko po anexi poloostrova Krym vyzval ke snížení závislosti Ruska na obchodech v dolarech. I v případě nejnovějších velkých energetických kontraktů s Čínou se platby budou realizovat v eurech. Navíc, v roce 2019 šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin informoval, že firma v plné míře přešla při svých kontraktech z dolarů na eura, aby uchránila své transakce od amerických sankcí.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články